Gary Chapman, Ross Campbell: Gyerekekre hangolva ( A gyerekek öt szeretet nyelve)
Többször olvastam már végig ezt a kitűnő könyvet. Az öt szeretet nyelvről szól. Több változata van a könyvnek, párokra vetítve is létezik. Ez konkrétan a szülő gyermek kapcsolatról szól.
Mindenkinek vannak szeretet nyelvei. Ez azt jelenti, hogy valamilyen csatorna, amivel fogni tudja a felé áradó szeretet. Egy embernek több szeretet nyelve is van, de ki kell tudni választani azt az elsődlegest, amivel a legtöbb szeretet tudjuk felé küldeni.
Az öt szeretet nyelv:
- Elismerő szavak
- Minőségi idő
- Ajándékozás
- Szívességek
- Testi érintés
Ha meg tudjuk határozni, hogy az öt közül melyik a mi saját elsődleges szeretet nyelvünk, és azt is meg tudjuk határozni, hogy szeretteinknek melyik, akkor sokkal könnyebben tudjuk kifejezni szeretetünket.
Sokszor esünk abba a hibába, hogy saját szeretet nyelvünkön próbálunk másokkal kommunikálni, és nem értjük, hogy miért nem érünk el sikert?
Példával illusztrálva: ha az én szeretet nyelvem az elismerő szó, a lányomé pedig a testi érintés, akkor könnyen meglehet, hogy bár én folyamatosan dicsérem, mégsem tud feltöltődni az érzelmi tankja. Ő pedig naponta többször rám veti magát hátulról a legváratlanabb helyzetekben, ami engem idegesít, és esetleg meg is dorgálom miatta. Pedig ő önkéntelenül ezzel próbál testi kontaktusba kerülni velem. Tehát ha ezt megtanulom, akkor néhány öleléssel több szeretet tudok felé küldeni, mint száz dicsérettel.
Ami számomra még nagyon fontos a könyvben, hogy leírja: csak a kipihent, nyugodt szülő tudja rendesen feltölteni gyermeke érzelmi tankját! De hát ki itt a kipihent szülő??? 🙁 Ettől függetlenül az ember próbálkozik! Ajánlom minden szülőnek ezt a jó kis könyvet! Kár, hogy pont azok a szülők nem olvassák el, akiknek a legnagyobb szüksége lenne rá…
( Gyergyai Krisztina)
Legutóbbi hozzászólások