Műveltség.hu

Könyvajánló

Gary Chapman, Ross Campbell: Gyerekekre hangolva ( A gyerekek öt szeretet nyelve)

gary chapman cafeblog
Többször olvastam már végig ezt a kitűnő könyvet. Az öt szeretet nyelvről szól. Több változata van a könyvnek, párokra vetítve is létezik. Ez konkrétan a szülő gyermek kapcsolatról szól.
Mindenkinek vannak szeretet nyelvei. Ez azt jelenti, hogy valamilyen csatorna, amivel fogni tudja a felé áradó szeretet. Egy embernek több szeretet nyelve is van, de ki kell tudni választani azt az elsődlegest, amivel a legtöbb szeretet tudjuk felé küldeni.
Az öt szeretet nyelv:

 

  • Elismerő szavak
  • Minőségi idő
  • Ajándékozás
  • Szívességek
  • Testi érintés

Ha meg tudjuk határozni, hogy az öt közül melyik a mi saját elsődleges szeretet nyelvünk, és azt is meg tudjuk határozni, hogy szeretteinknek melyik, akkor sokkal könnyebben tudjuk kifejezni szeretetünket.
Sokszor esünk abba a hibába, hogy saját szeretet nyelvünkön próbálunk másokkal kommunikálni, és nem értjük, hogy miért nem érünk el sikert?
Példával illusztrálva: ha az én szeretet nyelvem az elismerő szó, a lányomé pedig a testi érintés, akkor könnyen meglehet, hogy bár én folyamatosan dicsérem, mégsem tud feltöltődni az érzelmi tankja. Ő pedig naponta többször rám veti magát hátulról a legváratlanabb helyzetekben, ami engem idegesít, és esetleg meg is dorgálom miatta. Pedig ő önkéntelenül ezzel próbál testi kontaktusba kerülni velem. Tehát ha ezt megtanulom, akkor néhány öleléssel több szeretet tudok felé küldeni, mint száz dicsérettel.
Ami számomra még nagyon fontos a könyvben, hogy leírja: csak a kipihent, nyugodt szülő tudja rendesen feltölteni gyermeke érzelmi tankját! De hát ki itt a kipihent szülő??? 🙁 Ettől függetlenül az ember próbálkozik! Ajánlom minden szülőnek ezt a jó kis könyvet! Kár, hogy pont azok a szülők nem olvassák el, akiknek a legnagyobb szüksége lenne rá…

( Gyergyai Krisztina)

VERS

Körmendi Gitta: Mai mese

Jó lenne Tündértől varázspálcát kapni,
kacsalábon forgó palotában lakni.
Óperencián túl üveghegyet mászni,
csengő-bongó erdőn láthatatlan járni.
Hétmérföldes csizmát kicsit kölcsön kérni,
hogy az álmaimat utol tudjam érni.
Szétnéznék a mesék színes világába’,
mennyire hasonlít a velem nőtt mára.
Megnézném, mély-e még Csipkerózsa álma,
rejt-e még kalácsot Piroska kosárja,
megvan-e a törpék szeretett bányája,
hétpróbás legényke fele királysága?
Szól-e még a ze
ne Bréma városába’,
fél-e még a farkas, hogy le lett forrázva,
tud-e Mátyás király mindenre bölcs választ,
örökké termő fa terem még, vagy fáradt?
Furkósbotocskát is kölcsön kéne kérni,
aranytojást tojó tyúkra kicserélni.
Terülj-terülj asztalt középre letenni,
ha már pogácsa sincs, lehessen mit enni.
Álom-manócskával is beszélni kéne,
ne szórjon már több port az ember szemébe.
E nélkül is alszunk, nagyon-nagyon mélyen.
Mi vár a mesén túl? – Most a
rról meséljen!

körmendi gitta(bejegyezte: Gyergyai Krisztina, írta: Körmendi Gitta)

Természet- Jégmadár

Repülő drákőnek is nevezik a szalakótaalakúak rendjébe tartozó jégmadarat. Folyók, tavak környékén találkozhatunk vele, mivel tápláléka legfőképpen apró halak, halivadékok. “Fészkét” nem fára nem bokorba és nem is a földre, hanem a földbe építi.  Partfalakba kb. 1 m hosszú járatot váj, amelynek végén alakítja ki költőüregét.

Jégmadár

(bejegyezte: Gyergyai Krisztina, írta és fotózta: Adorján Péter)

Mihály napi vásár hagyománya

Szeptember 29. Mihály napja. Ez a nap a kisfarsang kezdete, régen ekkor fejeződtek be a kinti munkák, ekkor láttak neki a benti munkáknak.  A nyári munkák befejeztével Szent Mihály-nap után kezdték a kukoricát törni. Ezt a napot a gazdasági év fordulójaként tartották számon az állattartók, ezért lett pásztorünnep. A Szent György-napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották vissza. Elszámoltak a pásztorok gazdáiknak a nyájjal, egy gazdasági év Mihály naptól- Mihály napig tartott. A hagyomány szerint a nők nem dolgozhattak ezen a napon.. Úgy tartották, hogy aki ilyenkor mos, kisebesedik a keze, aki pedig mángorol, annak egész évben dörögni fog a háza felett az ég. A mai napig sok faluban megtartják a Mihály napi vásárt, melyen népi ruhákban kézműves termékeket árusítanak. Nálunk az iskola-óvodában minden csoportnak saját standja van, melyen rengeteg kézműves terméket lehet megvásárolni, és a befolyt összeget az adott csoport kapja meg. Mivel én Bioszappant készítek, így ehhez kapcsolódóan levendulás fürdősót ajánlottam fel a gyerekeknek árusításra. Nagylányom is részt vett a Mihály napi vásáron, és barátnőivel az óvoda javára árulták saját készítésű karkötőiket, és persze a fürdősót is.

mihály napi vásár hagyománya

(Gyergyai Krisztina)

 

Természet- Harkályok

A harkályoknak 9 faja él hazánkban. Az erdei ökoszisztémában szó szerint kulcs szerepet töltenek be, ugyanis “kulcsfajoknak” nevezik őket, különös tekintettel a fekete harkályra, amely Európa legnagyobb harkályfaja. Élete folyamán több odút is készít, amelyek sok más fajnak adnak búvóhelyet, és lehetőséget a szaporodásra, utódnevelésre. Gondoljunk csak pl. a macskabagolyra a különböző erdei denevérekre és sok más egyéb odúlakó madárra. A harkályok egyedszámának csökkenésének következtében az említett “albérlők” egyedszáma is csökken, ami erdeink egészségi állapotára is hatással van.

harkályok

(bejegyezte: Gyergyai Krisztina, írta: Adorján Péter)

Természet- Bibircses kecskerágó

Bibircses kecskerágó toktermése.

 

bibircses kecskerágó

(bejegyezte: Gyergyai Krisztina, írta: Adorján Péter)

MŰVELTSÉG

Üdvözlök Mindenkit!

A MŰVELTSÉG.hu blogot átköltöztettük a Cafeblog rendszerbe. Remélem sok hasznos és érdekes olvasnivalót találtok majd itt.

Gyergyai Krisztina, főszerkesztő

Erdei sikló

Erdei sikló a Keszthelyi-hegység legnagyobbra megnövő kígyója. Hossza elérheti a 150 cm-t is. Rágcsálókkal (pockokkal, egerekkel) táplálkozik, de nem veti meg a madárfiókákat sem , ebből következik, hogy jól mászik fára . Nem mérges kígyó, de ha sarokba szorítják védekezik. Harapása nem veszélyes , de hámsérülést okozhat. Hazánkban, mint minden hüllő ez a szép kígyó is védett!!!
(Adorján Péter)

Gomba

Sátántinóru a neve félelmetesebb, mint a mérge! Jól megfőzve, megsütve megszelídül. Jó étvágyat a bátrabbaknak! :0)
(Adorján Péter)

Gombák

GOMBÁK , melyek nem növények, de nem is állatok, hanem GOMBÁK. A tudomány mai állása szerint csaknem 100.000 fajuk ismert, de a szakértők több mint 1,5 millióval számolnak. Vannak korhadék lakók(szaprofitonok) vannak együtt élők (szimbióták) és vannak élősködők (paraziták). Egyesek fenséges étkek, mások halálos mérgek. A légyölő galóca a sámánok drogja volt, e gomba kivonatának segítségével estek transzba, megnyílt előttük a túlvilág kapuja, ha pedig túlzásba vitték fogyasztását akkor be is “léphettek” ezen a kapun ahonnét aztán már nem volt visszaút. Egy szó, mint száz a gombák világa csodálatos és még sok érdekességet rejteget számunkra. A föld legnagyobb élőlénye nem a kékbálna nem is egy mamutfenyő, hanem egy gomba, amely több mint 900 ha hálóz be, súlya csaknem 600 tonna és kora feltehetően több, mint 2000 év!
Adorján Péter
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!