Műveltség.hu

Einstein relativitás elmélete

1916. november 25-én Albert Einstein előadássorozatban adja elő az általános relativitáselméletet a Porosz Tudományos Akadémián.

einstein

Az általános relativitáselmélet alapja  az, hogy két egymáshoz képest mozgó megfigyelő, két esemény között eltérő idő- és távolságnagyságot mér, mégis a fizikai törvények tartalmának azonosnak kell lennie. ( magyarul, ha én autóval haladok az úton 60 km/ óra sebességgel, akkor az engem megelőző 130 km/ óra sebességgel haladó autó sebességét csak 70 km/ óra sebességnek fogom érzékelni. Viszont a járdán álló gyalogos sokkal gyorsabbnak érzékeli, mivel az ő egy helyben állásához képest csakugyan 130 km/ óra sebességgel halad az engem előző autó)  Az általános relativitáselmélet egy geometriai elmélet, mely szerint a tömeg és az energia  meggörbíti a téridőt, és a görbület hatással van a szabad részecskék mozgására, sőt még a fényére is. Ebben az elméletben a gravitáció a tér-idő görbületének következménye. A tér-idő egy 4 dimenziós rendszer, melyben a tér 3 dimenzió, az idő pedig 1.  A relativitáselmélet előtti fizika a téridő geometriáját, a tér- és idődimenziókat egymástól és a bennük elhelyezkedő testektől függetlennek tekintették, a speciális relativitáselmélet szerint azonban a téridőben az egymáshoz képest mozgó megfigyelők mást-mást érzékelnek térnek és időnek.

einstein relativitás

 

Jeanne d'Arc

Tudod, hogy Jeanne d’Arc, aki a  százéves háborúban vezette győzelemre a franciákat,  a francia király miatt végezte máglyahalállal?

jeanne d'arc

A százéves háború kezdete

A százéves háború 1337-1453- ig tartott (azaz 116 évig). A háborút az angolok robbantották ki a XI. században, mert ebben az időben Angliát meghódították a normannok(vikingek). Amikor a francia király meghalt utód nélkül, az angol király úgy gondolta, hogy őt illeti a francia királyi cím is, mert voltak ott birtokaik (pl. Normandia). Ez volt Európa leghosszabb háborújának kezdete a középkorban.

Harcmódok

Az Angolok sokáig győzelemre álltak.  Miután győztek hajóikkal tengeren a franciák ellen, partra szálltak Franciaországban. A harcban nagy szerepet kaptak a lövészek, akik íjaikkal próbálták kiirtani az ellenséget.A franciák számszeríjjal, más néven nyílpuskával,nagyon erős, de nehezen kezelhető íjakkal harcoltak,míg az Angolok embermagasságú fegyverükkel,a hosszú íjjal küzdöttek.Az Angolok 6-8 nyílvesszőt is kilőttek egymás után, amíg a Franciák egyet.Egyértelmű hát,hogy a hosszú íjjal könnyebb,gyorsabb,praktikusabb volt elindulni a csatába, mivel a franciák 1500 katonát veszítettek,az Angolok pedig négyet. Miután az Angolok legyőzték a franciákat, ellepték Franciaországot. Fosztogattak, raboltak. A Franciák egy idő után megunták,és fegyvert ragadtak az Angolok ellen.

százéves háború

Jeanne d’ Arc
A franciák élére végül egy írástudatlan parasztlány állt, aki bátorító beszédeivel harcra buzdította a francia sereget. Azt mondta, égi hangok jelölték ki arra, hogy vezesse népét. Az Angolok rettegtek tőle, boszorkánysággal vádolták. Máglyahalálra ítélték. A francia király rövid gondolkodás után átadta az angoloknak a lányt, mivel úgy gondolta, hogy Jeanne előbb-utóbb majd a trónját akarja, mert hogy ő vezette győzelemre a franciákat. Miután az Angolok elfogták, máglyán elégették, de ez sem akadályozhatta meg a franciák győzelmét az angolok felett.
(bejegyezte Gyergyai Krisztina, írták: Gresicki Zsófia, Csider Sári, Selmeczi-Kovács Lili 6. osztályos tanulók)

Újrahasznosítási nap

November 15-e Amerikában az újrahasznosítási nap. Ennek örömére ma rengeteg újrahasznosítási ötletet hoztam. A képen látható raklap kanapé a sajátunk. A képre kattintva majd a linken az egérrel lefelé görgetve

image

találtok minden témában újrahasznosításokat. Jó nézelődést!

( írta és fotózta Gyergyai Krisztina)

Mikulás legendája

mikulás műveltség

A legenda szerint Szent Miklós püspök városában egy szegény embernek volt három lánya, akiket nem tudott férjhez adni, mert nem volt hozományuk. Szent Miklós püspök megsajnálta őket, és titokban segítségükre sietett. Három egymást követő évben vitt nekik 1-1 zsák aranyat, amit az ablakukba tett, azonban a harmadik évben az ablak zárva volt, mert kint nagyon hideg volt. Miklós püspök ekkor felmászott a tetőre és a nyitott kéményen át dobta be az aranyat. A harmadik lány éppen akkor kötötte fel harisnyáját száradni a kémény alá, így a zsák arany belehullott a harisnyába. Innen ered az a legenda, hogy a mikulás a harisnyába vagy zokniba teszi az ajándékokat.

mikulás

(bejegyezte: Gyergyai Krisztina)

Skyfall- egy 12 éves előadásában

adele skyfall kreatív anyabanya

Így énekli egy 12 éves – aki történetesen az én 12 évesem- a Skyfall-t.

Darvak

darvak

A színes pontok mögött darvak vannak, a számolást megkönnyítendő okból. Összesen 425 db madarat láttam október 31-én. Kb. 10 éve rendszeresen látni október, november hónapokban a madarakat az Uzsai és Várvölgyi hegyek felett. Érdekes, hogy ezen a részen a klasszikus “V” alakzat eddigi megfigyeléseim szerint megbomlik és percekig látszólag nagy káosz alakul ki, majd ismét rendezik soraikat és elhúznak Zalaszántó irányába.

(bejegyezte Gyergyai Krisztina, írta és fotózta Adorján Péter)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!