Műveltség.hu

Természet- mókus

Tudtad, hogy a mókus neve régen móka volt? Később tették hozzá az -us végződést, mintegy kedveskedésképpen. Tehát a mókus a móka kedveskedő alakja. A móka szó pedig az állat makogásának hangutánzó formájából alakult ki. Így a mókuska már egy kétszeresen becézett szó.

mókuska

A mókus emlős állat, gyümölcsöket, rovarokat, gombákat fogyaszt. Ősszel gyűjti a magvakat, amiket télire elraktároz. Télen pihen, de a közhiedelemmel ellentétben nem alszik téli álmot. Ügyesen ugrál fáról-fára, karmaival jól meg tud kapaszkodni a fák törzsében is, farkával pedig irányítja magát.

mókus

(írta Gyergyai Krisztina, fotó Adorján Péter)

Természet- gombák- párducgalóca

” Olyan mint aki bolondgombát evett” mondjuk gyakran. Tudod honnan ered ez a mondás?

Látod a kakukktojást?

A képen keresd a kakukktojást. Párducgalóca “próbál” elvegyülni a tömegben . Egyes vidékeken bagolygomba néven is emlegetik. Kalapja szürkés- vagy halványbarna, kiálló pikkelyekkel tarkított – ezeket az eső akár le is moshatja. Erősen mérgező gomba, többnyire idegrendszeri tüneteket okoz.  Régen aki ilyen gombát evett arra mondták, hogy ” olyan mint aki bolondgombát evett”.  Ha véletlenül megeszed, idegméreg tartalma izgalmi állapotot, hallucinációt, őrjöngést okozhat, és akár bele is halhatsz.

( bejegyezte: Gyergyai Krisztina, fotó: Adorján Péter)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!